Provided by: man-db_2.8.3-2ubuntu0.1_amd64
NAZWA
mandb - tworzy lub aktualizuje bufory indeksowe stron podręcznika ekranowego
SKŁADNIA
mandb [-dqsucpt?V] [-C plik] [manpath] mandb [-dqsut] [-C plik] -f nazwa_pliku ...
OPIS
mandb służy do inicjowania lub ręcznej aktualizacji indeksowych buforów baz danych (index database caches), zwykle obsługiwanych przez man. Bufory zawierają informację związaną z aktualnym stanem systemu stron man. Informacja w nich przechowywana używana jest przez narzędzia man-db do poprawy ich szybkości i funkcjonalności działania. Podczas tworzenia bądź aktualizacji indeksu, mandb ostrzega o złych żądaniach .so ROFF, niepoprawnych nazwach plików stron podręcznika oraz stronach, z których nie można utworzyć zapisu dla whatis. Wywołanie mandb z opcjonalną ścieżką rozdzielonych dwukropkami hierarchii katalogów unieważni wewnętrzną globalną ścieżkę przeszukiwań, określaną na podstawie informacji znalezionej w pliku konfiguracyjnym man-db.
BUFORY BAZY DANYCH
mandb może zostać skompilowane z obsługą jednego z następujących typów baz. Nazwa Typ Asynchroniczna Nazwa pliku ────────────────────────────────────────────────────────────────────── Berkeley db Drzewo binarne Tak index.bt GNU gdbm Funkcja mieszająca Tak index.db UNIX ndbm Funkcja mieszająca Nie index.(dir|pag) Typy baz danych obsługujące aktualizacje asynchroniczne zapewniają lepszą szybkość kosztem możliwego uszkodzenia w przypadku nienormalnego przerwania pracy. W niezbyt częstym przypadku takiego przerwania, może być niezbędne ponowne uruchomienie mandb z opcją -c do odbudowania bazy danych od zera.
OPCJE
-d, --debug Wyświetla informację diagnostyczną (debug). -q, --quiet Nie generuje ostrzeżeń. -s, --no-straycats Nie traci czasu na poszukiwanie lub dodawanie do bazy informacji dotyczącej zabłąkanych stron cat. [tłum: stray cats - również "zabłąkane koty" :)]. -p, --no-purge Nie traci czasu na poszukiwanie usuniętych stron podręcznika i usuwanie ich z bazy danych. -c, --create Domyślnie mandb próbuje zaktualizować uprzednio utworzone bazy. Jeśli baza nie istnieje, to ją utworzy. Niniejsza opcja wymusza na mandb usunięcie poprzednich baz i utworzenie ich od zera, włącza też automatycznie opcję --no-purge. Może to być niezbędne, jeśli baza została uszkodzona lub jeśli wprowadza się nowy układ przechowywania baz. -u, --user-db Twórz wyłącznie bazy danych użytkownika, nawet przy prawach zapisu niezbędnych do utworzenia baz systemowych. -t, --test Sprawdza poprawność stron podręcznika znajdujących się w ścieżce poszukiwań. Jeżeli podano tę opcję, to mandb w żaden sposób nie zmieni istniejącej bazy danych. -f, --filename Aktualizuje tylko wpisy dotyczące danego pliku. Nie jest to opcja przeznaczona dla ogółu, jest używana wewnętrznie przez man, jeżeli został skompilowany z włączoną opcją MAN_DB_UPDATES, a podana strona podręcznika jest przestarzała. Włącza -p i deaktywuje -c i -s. -C plik, --config-file=plik Używa podanego pliku konfiguracyjnego użytkownika zamiast domyślnego ~/.manpath. -?, --help Wyświetla komunikaty o zastosowaniu i kończy pracę. --usage Wyświetla krótki opis użycia programu i kończy pracę. -V, --version Wyświetla numer wersji i kończy pracę.
KOD ZAKOŃCZENIA
0 Program zakończony bez żadnych błędów. 1 Błąd użycia, składni lub w pliku konfiguracyjnym. 2 Błąd działania. 3 Błąd działania procesu potomnego.
DIAGNOSTYKA
Podczas tworzenia bazy danych mogą być wyświetlane następujące ostrzeżenia: <plik>: przetwarzanie whatis strona(sekcja) się nie powiodło Nie udała się próba uzyskania wiersza(y) whatis z zadanego <pliku>. Zwykle jest to spowodowane przez kiepsko napisaną stronę man, ale jeśli wyświetlanych jest wiele takich komunikatów, to prawdopodobnie system zawiera niestandardowe strony man, niezgodne z analizatorem składni whatis wbudowanym w man-db. Więcej informacji można znaleźć w sekcji PRZETWARZANIE WHATIS na stronie lexgrog(1). <plik>: jest wiszącym dowiązaniem symbolicznym <plik> o podanej nazwie nie istnieje, ale jest wskazywany przez dowiązanie symboliczne (symbolic link). Zwykle generowane jest dodatkowa informacja diagnostyczna dla identyfikacji <pliku> z błędnego dowiązania. <plik>: złe dowiązanie symboliczne lub błędne żądanie "so" ROFF <plik> jest albo dowiązaniem symbolicznym do nieistniejącego pliku, albo zawiera żądanie włączenia ROFF (include) nieistniejącego pliku. <plik>: ignorowanie niepoprawnej nazwy pliku <plik> być może być lub nie być poprawną stroną man, ale jego nazwa jest niepoprawna. Spowodowane zwykle przez stronę man z rozszerzeniem sekcji <x> umieszczoną w sekcji stron <y>. <maska_pliku>: konkurujące rozszerzenia Wzorzec nazwy <maska_pliku> nie daje unikatowego wyniku. Zwykle spowodowane istnieniem zarówno skompresowanej jak i nieskompresowanej wersji tej samej strony man. Ignorowane są wszystkie oprócz najnowszej.
PLIKI
/etc/manpath.config Plik konfiguracyjny man-db. /var/cache/man/index.(bt|db|dir|pag) Zgodny z FHS globalny indeks bazy danych. Poprzednie lokalizacje bufora bazy danych obejmowały między innymi: /usr/man/index.(bt|db|dir|pag) Tradycyjny globalny indeks bazy danych. /var/catman/index.(bt|db|dir|pag) Alternatywny lub zgodny z FSSTND globalny indeks bazy danych.
ZOBACZ TAKŻE
lexgrog(1), man(1), manpath(5), catman(8) Sekcja PRZETWARZANIE WHATIS, będąca poprzednio w tej stronie podręcznika, została przeniesiona do lexgrog(1).
AUTOR
Wilf. (G.Wilford@ee.surrey.ac.uk). Fabrizio Polacco (fpolacco@debian.org). Colin Watson (cjwatson@debian.org).
TŁUMACZENIE
Wojciech Kotwica w 1999 roku przetłumaczył część stron podręcznika pakietu man-db i udostępnił je w ramach Projektu Tłumaczenia Manuali. Robert Luberda tłumaczenie zaktualizował i uzupełnił w roku 2008.