Provided by: manpages-hu_20010119-5_all
NÉV
man - manual oldalak formázásához használatos makrók
ÁTTEKINTÉS
groff -Tascii -man fájl ... groff -Tps -man fájl ... man [szekció] cím
LEÍRÁS
Ez a manual oldal a groff tmac.an makrócsomag használatát magyarázza el. Ez a makrócsomag manual oldalak írásakor vagy Linux alá portolásakor használatos. A kompatibilitása más makrócsomagokkal elég jó, emiatt a portolás nem okozhat nagy problémát (ez alól a NET-2 BSD kivétel, mivel az teljesen más makrócsomagot alkalmaz). A NET-2 BSD manual oldalait groff használatával úgy lehet megnézni, hogy a -mdoc opciót használod a -man opció helyett. A -mandoc opció használata a javasolt, mert ez automatikusan felismeri, melyik makrócsomagot kell alkalmaznia.
BEVEZETÉS
A manual oldal első parancsa a .TH cím szekció dátum forrás manual kell legyen, ahol cím A manual oldal címe (pl. MAN). szekció Ebbe a szekcióba kerüljön a manual oldal (pl. 7). dátum Az utolsó módosítás dátuma—ne felejtsd el minden alkalommal módosítani, ha a manual oldalt módosítod. Ez a verzióellenőrzés legáltalánosabb módja. forrás A parancs, program forrása. Bináris állományokhoz valami ilyesmit használj: GNU, NET-2, SLS Distribution, MCC Distribution. Rendszerhívások esetén a kernel verziószámát használd: Linux 0.99.11. Könyvtári függvényhívásokhoz a függvény forrását használd: GNU, BSD 4.3, Linux DLL 4.4.1. manual A manual oldal címe (pl. Linux Programmer's Manual). A manual oldalak hagyományosan a következő szekciókra vannak felosztva: 1 Parancsok A felhasználó által a shellből végrehajtható parancsok. 2 Rendszerhívások A kernel által végzett függvényhívások. 3 Könyvtári függvényhívások A libc függvények legtöbbje, mint pl. a sort(3). 4 Speciális fájlok A /dev könyvtárban található fájlok. 5 Fájlformátumok és konvenciók Az /etc/passwd és más, emberi olvasásra alkalmas fájlok formátuma. 6 Játékok 7 Makrócsomagok és konvenciók A szabványos fájlrendszer leírása, ennek a manual oldalnak a leírása és egyéb dolgok. 8 Rendszerkarbantartó parancsok Az olyan parancsok, mint pl. a mount(8), amiket csak a root használhat. 9 Kernel rutinok Ez egy nem szabványos manual szekció, és csak azért van, mert a Linux kernel forráskódja a GNU Általános Közengedély alatt szabadon elérhető, és sok ember dolgozik a kernelen.
BETŰTÍPUSOK
A UNIX-világban több önkényes manual oldal formátum van, a néhányszáz létező Linux- specifikus manual oldal azonban meghatározza a mi szabványainkat: Függvényeknél az argumentumlista mindig dőlt betűvel szerepel, a ÁTTEKINTÉS szekcióban is, aholis a függvény többi része félkövérrel szedett: int myfunction(int argc, char **argv); A fájlnevek mindig dőlt betűkkel szerepelnek (pl. /usr/include/stdio.h, kivéve a ÁTTEKINTÉS szekciót, ahol a beágyazott fájlok félkövér betűkkel szedettek (pl. #include <stdio.h>). A speciális makrók, amik általában nagybetűsek, félkövér betűkkel szedettek (pl. MAXINT). Hibakódok listájának felsorolásakor a kódok félkövér betűkkel szedettek (ehhez általában a .TP makró használatos). Hivatkozás más manual oldalra vagy az aktuális manual oldal tárgyára félkövér betűkkel szedett. Ha a szekciószám is adott, az mindig Roman betűtípussal, szóközök nélkül szedett (pl. man(7)). A betűtípust, -formát kiválasztó parancsok: .B Félkövér .BI Félkövér dőlt .BR Félkövér Roman .I Dőlt .IB Dőlt félkövér .IR Dőlt Roman .RB Roman félkövér .RI Roman dőlt .SB Kicsi félkövér .SM Kicsi Hagyományosan minden parancsnak maximum hat argumentuma lehet, de úgy látszik a GNU verzió feloldotta ezt a korlátozást. Az argumentumokat egymástól szóközök választják el. Dupla idézőjelek használatával lehet szóközt tartalmazó argumentumot átadni. Az argumentumok közvetlenül egymás után, szóköz nélkül íródnak ki, így a .BR parancs használatával lehet egy félkövér szó után egy Roman írásjelet tenni.
SZEKCIÓK
A szekciók a .SH paranccsal kezdődnek, argumentum a szekció neve. Ha a szekció nevében van szóköz karakter és ugyanabban a sorban van mint a .SH, akkor a szekció nevét dupla idézőjelbe kell tenni. A hagyományos szekciónevek: NÉV, ÁTTEKINTÉS, LEÍRÁS, OPCIÓK, FÁJLOK, LÁSD MÉG, DIAGNOSZTIKA, HIBÁK és SZERZŐ. Az egyetlen kötelező szekció a NÉV, amit a következő sorban a program egysoros leírásának kell követnie: .SH NÉV chess \- sakkjáték Nagyon fontos, hogy ez legyen a formátum, és hogy legyen egy backslash a parancs nevét követő kötőjel előtt. Ezt a formátumot használja a makewhatis(8) vagy a mandb(8) program hogy a whatis(1) és a apropos(1) parancsok számára elkészítse a parancsok rövid leírásának adatbázisát.
TOVÁBBI MAKRÓK
.DT Alapértelmezésű tabulátorok .HP Begin hanging indent .IP Bekezdés behúzás egy kezdő cimszóval (tag). Ez ugyanaz, mint a .TP, kivéve, hogy a tag ugyanabban a sorban van, nem a következőben. .LP Ugyanaz mint a .PP .PD A paragrafusok közötti távolságot állítja az argumentum szerint. .PP Új bekezdés kezdete .RE Relatív behúzás vége (behúzott bekezdések) .RS Relatív behúzás kezdete (behúzott bekezdések) .SS Alfejléc (mint a .SH, de alszekciók jelölésére) .TP Bekezdés behúzás egy kezdő cimszóval (tag). A tag a következő sorban van megadva. Ez hasonló a .IP
FÁJLOK
/usr/local/lib/groff/tmac/tmac.an /usr/man/whatis
LÁSD MÉG
groff(1), man(1), whatis(1), apropos(1), makewhatis(8)
MAGYAR FORDÍTÁS
Tevesz Tamás <ice@rulez.org>